Krásná místa při ubytování v obci Hnanice na jižní Moravě a okolní obce

Krásné vinice a samotná obec Hnanice

Přilehlé vinice a samotná obec Hnanice leží 10 km jižně od města Znojma a je první obcí, která vás přivítá při návratu z Rakouska. Dovolená u nás bude díky kvalitnímu vínu a přírodě Národního parku Podyjí, stále vyhledávanějším cílem pro turisty, kterým už jižní Morava bezpochyby je. Velkým zážitkem jsou prohlídky velkých kopaných i klenutých sklepů s lisovnami i dochovanými kládovými lisy. Vinařství má v obci dlouhou tradici. Významnými památkami obce Hnanice jsou kostel svatého Wolfganga (13..století), kapličky s keramickými reliéfy, sloup se sochou Panny Marie na návsi, sýpka a kamenné jezy na řece Dyji v lokalitě Devět mlýnů. Mezi krásné lokality patří Šobes, Knížecí vrch, Staré vinice, viniční trať U kapličky a mnoho dalších. Vycházkou z našeho penzionu se můžete vydat i ke Svatým kamenům (Heiligen Stein), bývalému poutnímu místu, jemuž jsou dodnes přičítány zázračné léčebné účinky.
Dnes jsou Hnanice moderní obcí, která navazuje na bohatou historii. Spolehnout se můžete na širokou nabídku služeb k relaxaci patřící k příjemnému ubytování. Najdete zde moderní wellnes hotel, vinné sklípky s možností posezení při degustací kvalitních vín, restauraci, kuželnu, hostinec, pivovar, projížďky na koních, směnárnu a čerpací stanici. Díky těmto kvalitním službám jsou Hnanice vyhledávaným místem i pro turisty, kteří hledají třeba u nás ubytování v soukromí a líbí se jim jižní Morava.

Více informací www.obechnanice.cz a www.nppodyji.cz.

Kam na jižní Moravě na kole? Na viniční tratě v okolí obce Hnanice.

Na Znojemsku se vinná réva pěstuje na mnoha desítkách evidovaných viničních tratí. Mnohé z těch nejvyhlášenějších najdete právě v okolí Hnanic. Nejznámější viniční tratí Znojemské podoblasti je Šobes, Národní park Podyjí.

Navštivte Šobes při vašem ubytování v Podyjí

Panenská Vinice Šobes se rozprostírá v NP Podyjí na mezinárodní cyklotrase Greenways, kde je ideální dovolená a místo, které jižní Morava a Hnanice nabízí. Tuto vinici můžete při ubytování navštívit v různých ročních obdobích, v každém z nich má své kouzlo. K vinici Šobes se dostanete pouze pěšky nebo na kole. Při ubytování v našem penzionu je vinice Šobes vzdálená 2 km a je dostupná po mnoha cyklostezkách, kam je možné na jižní Moravě zavítat. Nenechte si ujít při letním ubytování možnost degustovat kvalitní vína ve vinařském stánku, který se nachází na jedné z mnoha stezek, které kolem této vinice procházejí.

Národní park Podyjí - Knížecí vrch 

Zažít procházku při vašem ubytování po Viniční traťi Knížecí vrch v obci Hnanice je nezbytné. Tato trať se nachází jihozápadně od obce. Její hranici tvoří silnice, která spojuje obec s hraničním přechodem do Rakouska, státní hranice a hranice Národního parku Podyjí. Zahrnuje například vinice Horecký kopec, Louky, Za rybníkem a Za sklepy. Sousedí s poutím místem Svaté kameny.
Viniční trať je orientována na jih až jihovýchod. Réva se tu pěstuje na písčito-hlinité půdě, která má původ ve vápenitých spraších.
Nadmořská výška od 256 do 336 m nad mořem i roční teplota 8,5 až 9oC dodává zdejším vínům typický charakter. Roční srážky jsou jen 480mm, proto byla v nově vysázených vinicích zřízena kapková závlaha. Protože část vinice zasahuje do území Národního parku Podyjí, je nutné přistupovat k jejímu ošetřování se zvláštním zřetelem.
Viniční trať je svým geografickým uspořádáním i podnebím s teplými dny a studenými letními nocemi předurčena k pěstování aromatických odrůd vín. Majitelé vinice vám při vašem ubytování v naší obci Hnanice rádi váš pobyt zpestří nevšední degustaci ve svých sklípcích.

Jižní Morava skrývá kouzelné Staré vinice Hnanice a je to správně zvolená dovolená za poznáním a zdravím

Viniční trať leží v nadmořské výšce 276 až 312 m a je situována jižně až jihovýchodně od obce.  Průměrná roční teplota dosahuje 9oC a za rok tu v průměru spadne 480 mm srážek. Vinná réva je od severozápadu chráněna lesy v Podyjí a Havranickým vřesovištěm, na které vidíte přímo při ubytování v soukromí z terasy penzionu. Roste na písčito-hlinité půdě ze zvětralin Dyjského masívu, v jejíž spodní části jsou spraše.
Za pozornost stojí areál vinných sklepů v Havraníkách, který je situován na dolním okraji obce. Sklepy byly vykopány v měkkých pískových spraších typických pro oblast Podyjí a mnohé z nich mají ozdobné prvky.
Víno z hroznů odrůdy Veltlínské zelené pěstované na viniční trati v Havraníkách má vysoký obsah resveratrolu, látky, která snižuje obsah cholesterolu v lidském těle. Tato vlastnost oblíbené odrůdy je atraktivním lákadlem pro degustace a doporučení, kam na jižní Moravě za lepším zdravím. A proto, kam na jižní Moravě? Jednoznačně za vínem.

Vinice U kapličky v obci Hnanice

Viniční trať U kapličky se nachází blízko rakouských hranic u obce Hnanice na mystické vyvýšené plošině chráněné z východu Havranickou stepí a ze západu lesy s meandrem řeky Dyje. Toto mimořádné umístění se symbolickou kapličkou dává této vinici mimořádný emocionální náboj. Nadmořská výška této viniční tratě, která  patří k nejvýše položeným v České republice, je 284–310 metrů nad mořem. Geologický původ je dán umístěním na posledních výběžcích Českomoravské vysočiny: vápenité spraše na písčitohlinitých zvětralinách Dyjského masívu lokality Podyjí. Průměrná roční teplota je 9° C, roční srážky 480 mm. Osázenost této tratě v posledních letech vzrostla, což odpovídá jejím kvalitám a pokud nevíte kam na jižní Moravě, máte zde námět.

Dovolená v NP Podyjí, Šatov a jeho Malovaný sklep

Městys Šatov je vzdálen od našeho penzionu pouze 3 km, tato vzdálenost je tedy přijatelná pro výlet i pěšky. To oceníte při návštěvě místních vinařů a degustaci vín, pokud je vaše ubytování například u nás v obci Hnanice. Velkým lákadlem při ubytování je Malovaný sklep, sklepní ulička, ale i pozůstatky pevnostního opevnění obce Šatov. Velmi pěkný je výlet na kole a degustace skvělých vín v jednom z mnoha nádherných vinných sklípků, vřele doporučujeme, zejména zmíněný Malovaný sklep.

Autor textu je majitel ubytování v soukromí na jižní Moravě hrnčíř Štěpán Maixner