Hnanice a okolí obce Hnanice

Hnanice

Vinařská obec Hnanice leží 10km jižně od města Znojma a je první obcí, která Vás přivítá při návratu z Rakouska. Díky kvalitnímu vínu a přírodě Národního parku Podyjí jsou Hnanice stále vyhledávanějším cílem pro turisty. Velkým zážitkem jsou prohlídky velkých kopaných i klenutých sklepů s lisovnami i dochovanými kládovými lisy. Vinařství má v obci dlouhou tradici. Významnými památkami obce Hnanice jsou kostel svatého Wolfganga (13.století), kapličky, sloup se sochou panny Marie na návsi, sýpka a kamenné jezy na řece Dyjí v lokalitě Devět mlýnů. Mezi krásné lokality patří Šobes, Knížecí vrch, Staré vinice, U kapličky a mnoho dalších.
Dnes jsou Hnanice moderní obcí, která navazuje na bohatou historií a širokou nabídku služeb. Najdete zde moderní wellnes hotel, vinné sklípky s možností posezení při degustací kvalitních vín, restauraci, kuželnu, hostinec, projížďky na koních, směnárnu a čerpací stanici.

Více informací www.obechnanice.cz a www.nppodyji.cz.

Blízké okolí Hnanic v naší fotogalerii

Viniční tratě

Na Znojemsku se vinná réva pěstuje na mnoha desítkách evidovaných viničních tratí. Mnohé z těch nejvyhlášenějších najdete právě v okolí Hnanic. Nejznámější viniční tratí Znojemské podoblasti je Šobes.

Šobes

Panenská Vinice Šobes se rozprostírá v NP Podyjí na mezinárodní cyklotrase Greenways. Tuto vinici můžete při ubytování navštívit v různých ročních obdobích, kdy v každém z těchto ročních období má své kouzlo. K vinici Šobes se dostanete pouze pěšky  nebo na kole. Při ubytování v našem penzionu je vinice Šobes vzdálené 2 km a je dostupná po mnoha cyklostezkách.
Nenechte si ujít při letním ubytování možnost degustovat kvalitní vína ve vinařském stánku, který se nachází na jedné z mnoha stezek, které kolem této vinice procházejí.

Pro více informací odkaz zde
Vinice Šobes v naší fotogalerii

Knížecí vrch 

Viniční trať Knížecí vrch se nachází jihozápadně od obce Hnanice. Její hranici tvoří silnice, která spojuje obec s hraničním přechodem do Rakouska, státní hranice a hranice Národního parku Podyjí. Zahrnuje například vinice Horecký kopec, Louky, Za rybníkem a Za sklepy.
Viniční trať je orientována na jih až jihovýchod. Réva se tu pěstuje na písčito-hlinité půdě, která má původ ve vápenitých spraších.
Nadmořská výška od 256 do 336 m nad mořem i roční teplota 8,5 až 9oC dodává zdejším vínům typický charakter. Roční srážky jsou jen 480mm, proto byla v nově vysázených vinicích zřízena kapková závlaha. Protože část vinice zasahuje do území Národního parku Podyjí, je nutné přistupovat k jejímu ošetřování se zvláštním zřetelem.
Viniční trať je svým geografickým uspořádáním i podnebím s teplými dny a studenými letními nocemi předurčena k pěstování aromatických odrůd vín. 

Staré vinice 

Viniční trať leží v nadmořské výšce 276 až 312 m a je situována jižně až jihovýchodně. Průměrná roční teplota dosahuje 9oC a za rok tu v průměru spadne 480 mm srážek. Vinná réva je od severozápadu chráněna lesy Národního parku Podyjí a Havranickým vřesovištěm. Roste na písčito-hlinité půdě ze zvětralin Dyjského masívu, v jejíž spodní části jsou spraše.
Za pozornost stojí areál vinných sklepů v Havraníkách, který je situován na dolním okraji obce. Sklepy byly vykopány v měkkých pískových spraších a mnohé z nich mají ozdobné prvky.
Víno z hroznů odrůdy Veltlínské zelené pěstované na viniční trati v Havraníkách má vysoký obsah resveratrolu, látky, která snižuje obsah cholesterolu v lidském těle. 

U kapličky 

Viniční trať U kapličky se nachází blízko rakouských hranic u obce Hnanice na mystické vyvýšené plošině chráněné z východu Havranickou stepí a ze západu lesy s meandrem řeky Dyje. Toto mimořádné umístění se symbolickou kapličkou dává této vinici mimořádný emocionální náboj. Nadmořská výška této viniční tratě, která  patří k nejvyšším v České republice, je 284–310 metrů nad mořem. Geologický původ je dán umístěním na posledních výběžcích Českomoravské vysočiny: vápenité spraše na písčitohlinitých zvětralinách Dyjského masívu. Průměrná roční teplota je 9° C, roční srážky 480 mm. Osázenost této tratě v posledních letech vzrostla, což odpovídá jejím kvalitám.

Kaplička v naší fotogalerii

Šatov

Městys, do nedávna vesnice Šatov je vzdálena od našeho penzionu pouze 3km. Velkým lákadlem při levném ubytování je malovaný sklep, sklepní ulička. Velmi pěkný je výlet na kole a degustace skvělých vín v jednom z mnoha nádherných vinných sklípků, při ubytování musíme doporučit.

Odkaz obec Šatov
Šatov v naší fotogalerii


Havraníky
Konice
Popice